Jatapol WR90N- 3l
Chcete získať 98 bodov do věrnostního programu. Staňte sa členmi Klubu Jatagan alebo sa prihláste.
Popis produktu
Stabilizačná živica Jatapol WR90N - dodávaná v neaktivovanom stave, aktivátor je dodaný zvlášť v dóze. Pred použitím aktivátor nasypte do kanistra so živicou, poriadne pretrepte a nechajte min. 3hodiny rozpustiť. Potom znovu pretrepte a premiešajte živice je pripravená na použitie. Životnosť aktivovanej živice je min. 12 mesiacov, pri dodržaní skladovacej teploty do max. 20°C.
Profesionálna stabilizácia dreva
Špalík dreva s nádhernou kresbou, ktorú vykúzlili drevokazné huby – škoda, že sa nedá použiť na ten nôž čo práve robím... Chyba! Použiť ide, a to kúzlo ktoré to umožní sa volá stabilizácia!
JATAPOL WR90N je takmer bez zápachu, skladovať pri teplote do 20 °C. Vytvrdzovanie živice prebieha za zvýšenej teploty 80-85 ° C buď v peci, alebo v horúcej vode po dobu min. 120 minút. Dôležité je dodržať teplotu, pokiaľ bude teplota nižšia ako 80°C, nedôjde k polymerizácii, pokiaľ bude vyššia, dôjde k prekročeniu bodu varu živice. Najlepšie je nechať vyhriať stabilizačnú komoru (pec) na teplotu 80°C a až potom vložiť do komory klátiky obalené v alobale. Tým dôjde v čo možno najkratšom čase k polymerizácii. Ďalej je nutné udržať teplotu v rozmedzí cca 80-85 ° C, aby sme teplotu v tomto rozmedzí udržali je potrebné počítať s nárastom teploty ktorá vzniká pri polymerizácii (chemická reakcia ktorá vyvíja teplo) - takže najlepšie mať ešte jedno čidlo priamo pri stabilizovanom klátiku (pripojiť do série k čidlu ktoré stráži teplotu vo vnútri pece, ešte jedno čidlo, a to potom pripevniť priamo k stabilizovanému kolíku.) Zásadné je udržať teplotu kolíka v rozmedzí 80-85 °C.
Pre stabilizáciu v malých sériách Vám bohato stačí vytvrdzovať zastabilizované klátiky v horúcej vode - teplomerom si strážte teplotu cca 80-85 ° C akonáhle máte vodu na túto teplotu zahriatu, klátiky nacucané WR90N (špalíky buď zavákuujte do plastového vrecúška ho poriadne omotať strečovou potravinárskou fóliou) vložte do horúcej vody, a teplotu udržujte na cca 85 °C. Výhoda vytvrdzovania vo vode je tá, že akonáhle dôjde v klátiku k chemickej reakcii a vývinu tepla, tak voda prebytočné teplo ihneď odvedie preč, kým vo vzdušnej komore musíte mať priamo na klátiku čidlo aby ihneď po zvýšení teploty došlo k vypnutiu ohrevu pece, pretože vzduch vedie teplo horšie ako voda, preto je stabilizácia v teplovzdušnej peci veľmi náročná na reguláciu teplôt.
Pri tejto teplote dôjde k polymerizácii živice, po vychladnutí je možné klátik obrúsiť a vyleštiť do vysokého lesku.
Hodnotenie
Recenze
Žádné hodnocení
Tento produkt ste už hodnotili.
Informácie o získavaní recenziíUkážkové video stabilizácia
V tomto videu můžete vidět postup při stabilizaci dřevěných špalíků pomocí pryskyřice Jatapol WR90N.
Návod jak stabilizovat v domácích podmínkách:
Dřevěný špalík musí být vysušen na méně jak 8% vlhkosti. Vysušený špalík se umístí do vakuové komory a ponoří se zcela do JATAPOL WR90N pryskyřice (špalík je nutné zatížit , aby byl celý ponořený v pryskyřici. Vyvakuujeme vzduch z vakuové komory a necháme v komoře tak dlouho, dokud ze špalíku nepřestanou unikat vzduchové bublinky (cca 1hod. - záleží na druhu dřeva). Po té uvolníme vakuum a necháme špalíky ponořené v pryskyřici ještě min. 30 minut. V tuto chvíli dochází k pronikání pryskyřice do špalíku. Tento postup můžeme několikrát opakovat. Jakmile je špalík dostatečně prosycen pryskyřicí, zabalíme špalík do alobalu a vložíme na cca 2 hodiny do předehřáté trouby, nebo špalíky vytvrdíme v horké vodě - viz návody výše. Pozor, klasické trouby nemají přesné měření, je nutné teplotu 85°C dodržet.
Při této teplotě dojde k polymerizaci pryskyřice, po vychladnutí lze špalík obrousit a vyleštit do vysokého lesku.
Výhody WR90N
- Zbytky pryskyřice je možné omýt vodou a mýdlem. Po vytvrzení se stabilizované dřevo velmi snadno opracovává a leští.
- JATAPOL WR90N lze použít opakovaně (výhoda oproti EPOXY pryskyřici), špalíky ponoříte do pryskyřice, ve vakuové komoře provedete díky velmi nízké viskozitě proniknutí do celého průřezu špalíku, špalíky z pryskyřice vyjmete, a zbylou pryskyřice můžete použít příště. Průměrně jeden špalík o rozměrech 30x40x125mm pojme cca 100g pryskyřice, takže z 1litru uděláte cca 10špalíků.
Profesionální stabilizace se provádí ve vakuotlakových komorách, za pomocí vakua a velmi vysokého tlaku. V domácích podmínkách za pomocí vývěvy lze také úspěšně stabilizovat měkčí dřeviny, dřeviny napadené hnilobou apod..
Potrebujete pomoc?